Major Awards and Recognition Received by Club Members
The Rotary Roundation Certificate of Merit
- May 2000 Blanche Sloan
- May 2002 Jack Langowski
- Criteria - Outstanding service to The Rotary Foundation of Rotary International
Rotary International Four Avenues of Service Citation
- June 2004 John Mead
- July 2017 Marcia Sinnott
- Criteria - Exemplary service in each of the four avenues of service (club, community, vocational, and international)
District Foundation Service Award
- May 1996 Blanche Sloan
- May 2000 Jack Langowski
- Criteria - Outstanding service to Rotary District 6510 for The Rotary Foundation
Carl L. Schweinfurth District Rotarian of the Year Award
- 1997-98 Marcia Sinnott
- 2000-01 Jack Langowski
- Criteria - Exemplary service to Rotary District 6510 in one of the four avenues of service
Sidney E. Matthews Rotarian of the Year Award
- 1988-89 Robert D. Keen
- 1989-90 Marcia Sinnott
- 1990-91 Blanche C. Sloan
- 1991-92 David Coracy
- 1992-93 Terry Mathias
- 1993-94 Ron Paquette
- 1994-95 Terry Mathias
- 1995-96 Janet Vaught
- 1996-97 Jack Langowski
- 1997-98 Brad Cole
- 1998-99 Blanche & Fred Sloan
- 1999-00 Kara Jones-Daly
- 2000-01 Jack Langowski
- 2001-02 Connie Steudel
- 2002-03 Fred Sloan
- 2003-04 Craig Hinde
- 2004-05 Jacquie Betz
- 2005-06 Dan Becque
- 2006-07 Mary Beth Aguilar
- 2007-08 John Mead
- 2008-09 Terry Mathias
- 2009-10 George Waring
- 2010-11 Fred Betz
- 2011-12 Rich Sarao
- 2012-13 Jack Wides
- 2013-14 Marcia Sinnott
- 2014-15 Tessie Ojewuyi
- 2015-16 Aur Beck
- 2016-17 Sharon Harris-Johnson
- 2017-18 George Waring
- 2018-19 Dan Becque
- 2020-21 Liz Hunter
- 2021-22 Sarah Vanvooren
- 2022-23 Vanessa Sneed
- Nominees will be evaluated based on the following criteria:
- attendance at club meetings and make ups,
- number of new members proposed,
- participation in club service activities, including club projects and the functioning of the club itself,
- participation in club social functions,
- attendance at the District Conference,
- enthusiasm shown for Rotary,
- involvement of the nominee in his/her profession,
- demonstration of the Four-Way Test in his/her activities.
Distinguished Service Award
- 1988-89 Lou Brown
- 1989-90 Debby Vinyard
- 1990-91 David Coracy
- 1991-92 Terry Mathias
- 1992-93 Kenneth Tempelmeyer
- 1993-94 Janet Vaught
- 1994-95 David Coracy
- 1995-96 John Holt
- 1996-97 Marcia Sinnott and John Holt
- 1997-98 Janet Vaught
- 1998-99 Connie Bosworth
- 1999-00 Ed Baruch
- 2000-01 Craig Hinde
- 2001-02 Debra Nalder
- 2002-03 Jim Calloway
- 2003-04 Dan Becque
- 2004-05 Linz Brown
- 2005-06 Jen Phillips
- 2006-07 Rich Sarao
- 2007-08 Fred & Jacquie Betz
- 2008-09 Olga Weidner
- 2009-10 Fran Becque, Joyce Hesketh, Kathy Renfro
- 2010-11 Randy Osborn
- 2011-12 George Waring
- 2012-13 Steve Battiste
- 2013-14 Tessie Ojewuyi
- 2014-15 Dan Becque
- 2015-16 Jack Langowski
- 2016-17 Segun Ojewuyi
- 2018-19 Sarah Kroenlein
- 2020-21 Fran Becque
- 2021-22 Greg Kupiec
- 2022-23 Sarah Heyer
- Nominees may be evaluated based on the following criteria:
- participation in club projects; consider the nature of the
involvement and the amount of time spent,
- participation as a project chair or co-chair,
- participation in the functioning of the club itself; consider
office or position held during the year.
Soft Boot Award
- 1999 Jack Langowski
- 2000 Kara Jones-Daly
- 2001 Bill Caldwell
- 2002 George Waring
- 2003 Connie Steudel
- 2004 Dan Becque
- 2005 John Holt
- 2006 Jacquie Betz
- 2007 Terry Mathias
- 2008 Dan Becque & Jacquie Betz
- 2009 Fran Becque
- 2010 Shane Carsrud
- 2011 Jim Romano
- 2012 Jack Wides
- 2013 Marcia Sinnott
- 2014 Jack Langowski
- 2015 Fred Betz
- 2016 Kathy Renfro
- 2017 Sarah Kroenlein
- 2018 Sarah Heyer
- 2021 Fran Becque
- 2022 Marcia Sinnott
- Criteria - Excellence in delegation and motivation, both vertical and lateral.